Jak być zdrowym weganinem?

Zwykły wpis

Wczoraj po raz pierwszy udałem się na wykład zorganizowany w ramach Wszechnicy Żywieniowej. Wykład poświęcony był wegetarianizmowi i nie dowiedziałem się z niego niczego, czego już bym nie wiedział. Czekałem jednak cierpliwie na dyskusję… Wszyscy chyba wiemy, jakiej dyskusji można się spodziewać w takim temacie. Moje oczekiwania nie zostały więc zawiedzione, ani nie zostałem zaskoczony. Na sali znalazło się dwóch wegan, którzy ze szczególną natarczywością postanowili walczyć z systemem. Nie wiem za bardzo z jakim systemem, bo słuchając ich coraz bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że walczą ze swoim własnym systemem nerwowym.

Od razu chciałbym zastrzec, że nie mam nic przeciwko diecie wegetariańskiej czy nawet wegańskiej. Sprzeciwiam się natomiast radykalnym dietom typu frutarianizmu lub witarianizmu. W przypadku diety wegańskiej sądzę, że właściwe skomponowanie posiłków może być trudne i czasochłonne, ale nie jest niemożliwe.

Oczywiście pojawia się problem. Wielu wegan uważa, że człowiek nie jest stworzony do jedzenia mięsa i dlatego dieta roślinna jest konieczna. Mają różne interesujące argumenty na udowodnienie tej tezy. Ja ma jeden argument przeciwko. Być może nie jest on do końca racjonalny, ale naświetla pewien istotny problem. Skoro człowiek powinien jeść wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, to dlaczego nie zawierają one niezbędnej do właściwego funkcjonowania organizmu witaminy B12 (kobalaminy). Witamina ta zawarta jest bowiem głównie w mięsie, jajach, mleku i jego przetworach. Skoro w diecie wegańskiej niezbędne jest jej suplementowanie, to chyba jednak człowiek nie został stworzony wyłącznie do jedzenia roślin, czyż nie??

Otóż jedna pani, wieloletnia weganka, rozwiązała ten problem, rozwiewając jednocześnie wszelkie moje wątpliwości. Witaminy B12 nie trzeba suplementować. Można jej dostarczyć w naturalny sposób (pouczony już lekturą z Wikipedii czytelnik niech nie myśli, że w tym celu zjadać należy własne kupy!). Otóż pani ta dowiedziała się (z jakich źródeł pochodziła jej wiedza, nie wiem, ja na temacie się nie znam, więc też opinii tej kwestionować nie będę), że witamina B12 znajduje się w ziemi. Skąd bowiem w mięsie zwierząt ta witamina – argumentowała – Zwierzęta jedzą rośliny wykopane z ziemi, jedzą je razem z ziemią i dlatego dostarczają ją swojemu organizmowi. No więc jak nic, my też powinniśmy! Jedzmy ziemię – jest aromatyczna, zdrowa i niskokaloryczna, choć trochę chrzęści w zębach. Ta pani już tak robi. Po prostu nie myje i nie obiera warzyw, je je naturalnie, najchętniej prosto z ziemi, świeże, nieoczyszczone i nieprzetworzone.

Smacznego!

SUMMARY

In a diet based on the idea of veganism there are deficiencies in Vitamin B12 (cobalamin). The new idea of Vitamin B12 supplementation have been shown by some vegan woman while discussion after lecture about vegetarianism diet and lifestyle. That woman argued that meat contains cobalamin because this vitamin is a component of soil and animals eat plants unclean, with soil. We should do that too. She from several years doesn’t wash carrots, leaks, celeries and other plants she eats so she has no need to supplement cobalamin. So… Bon appetit!

Reklamy

14 responses »

 1. @królowa: Toż to jak jedzenie kamieni, taka przekąska musi być strasznie twarda! Chyba z dwojga złego wolałabym na surowo 😉

 2. A tak co do niejedzenia mięsa, to imo argumentem za tym, że człowiek JEST stworzony do jedzenia go jest jego uzębienie – nie mamy samych zębów do żucia, jak krowa, a KŁY i siekacze.

 3. @ Królowa Nocy

  Dzięki za linka!!

  Ja nawet jestem w stanie zrozumieć, że garstka ludzi w indonezyjskiej wsi je ziemię… Ale jakoś nie mogę zrozumieć, czemu to robią ludzie w pełni „cywilizowani” w Polsce.

  Co do dowodów na potrzebę pewnego (niezbyt dużego, bo nasze diety obecne są trochę zbyt bogate w mięso) spożycia mięsa i produktów zwierzęcych jest wiele, nie tylko nasze uzębienie, ale to już inna kwestia. Jak ktoś chce jeść warzywa – powodzenia! Ale niech nie atakuje innych za to, że tego robić nie chcą. Pani na wykładzie powiedziała m.in., że nie rozumie, czemu znana na świecie uczelnia trwa w swoim zacofaniu, propagując niewegetariańskie diety 😀

 4. Promięsne argumenty anatomiczne – budowa i skład uzębienia wskazują na wszystkożerność. Długość przewodu pokarmowego wskazują na wszystkożerność. Wielkość wyrostka robaczkowego (wraz z brakiem innych mechanizmów, jak np rozbudowany żołądek czy zjadanie własnych bobków) wskazuje na raczej niezbyt tylko-roślinną dietę itd itd.

 5. Nic, tylko otworzyć piekarnię z Błotnymi Babeczkami lub sklep altermedowy i sprzedawać w nim woreczki z ziemią za jedyne 9,99/10g.

 6. @ Irena

  Wiesz, czym dłużej zapoznaję się z genialnymi metodami altmedowymi, tym bardziej zaczynam sądzić, że trzeba by się czymś takim zająć. Gupi ludzie uwierzą we wszystko! Można im kazać wkładać sobie fasolki do nosa, robić lewatywy ze specjalnej mieszanki homogenizowanej trawy, a myślę, że nawet jedzenie własnych bobków łykną! 😀 Otworzy się niewielki sklepik albo najlepiej zrobić magazyn na przedmieściu, bo taniej, i sprzedawać to w necie! 😀

 7. To wszystko nadaje zupełnie nowego znaczenia sformułowaniu „gryźć ziemię”.
  Może to metafizyka jakaś?

 8. @ Synafia

  Ja myślę, że to taka świecka trnssubstancjacja: ziemia w sensie faktycznym zamienia się w witaminy i inne składniki odżywcze 😛

 9. Masz rację z tym niedoborem, ale weź pod uwagę dwa fakty. Po pierwsze, niedobór witaminy B12 w tej chwili nie dotyczy wyłącznie wegetarian czy wegan! Mięsożercy tak samo cierpią na niedobory tej witaminy jak i wegetarianie. Jest to związane z obecną kondycją gleb – mogłabym wyszukać i przytoczyć odpowiedni artykuł. Po drugie, logika tego typu, że zwierzęta jedzą ziemię, tam jest B12, więc muszę zjeść zwierzęta, jest co najmniej pokrętna. To oznacza, że jeżeli ludzie jedliby ziemię i tam byłaby B12, to przecież to jest konieczne, żeby zjeść drugiego człowieka, bo ja potrzebuję tej witaminy! Czyli to byłby argument na to, że kanibalizm jest dla ludzi naturalny. Jest to oczywiście sytuacja hipotetyczna, ale na tej samej zasadzie.
  Poza tym, jeżeli człowiek jest drapieżnikiem, to chciałabym go zobaczyć w trakcie polowania i to jak przystało na prawdziwego drapieżnika bez tych wszystkich narzędzi. Ciekawe czy zdołałby zagryźć kurę. Nie no przecież to takie absurdalne! Cóż, nie dla drapieżników.

 10. @ jennavain

  Bardzo chętnie przeczytam te artykuły, jeśli je wyszukasz. I nie jest to żadna zaczepka, bo nie znam się na glebach i ich kondycji, więc chętnie się dowiem czegoś nowego. Poproszę o linki lub bibliografię.

  Nigdzie nie neguję idei weganizmu (jeśli już to frutarianizmu, witarianizmu i innych skrajnych diet). Wręcz przeciwnie – leży mi na sercu dobre odżywienie ludzi wiodących wegański tryb życia. Śmieszy mnie tylko, jak ktoś sugeruje – co opisałem powyżej – aby dostarczać sobie witamin poprzez jedzenie niemytych warzyw (bo jest wtedy na nich ziemia). Na szczęście mamy możliwość suplementacji różnych składników odżywczych w sposób inny niż jedzenie ziemi!

  Ponadto argument o polowaniu jest bezsensowny. Tak się składa, że człowiek już przechodził etap polowania z dzidą i jakoś sobie radził. Ostatecznie na tyle dobrze, aby przetrwać i wyewoluować do postaci obecnej. Ewolucja jest tu kluczowa, gdyż dała nam ona przewagę nad innymi istotami – właśnie taką, że nie musimy już polować z dzidami, ale potrafimy wyprodukować sobie/zdobyć jedzenie na inne sposoby. Nie jestem zwolennikiem „powrotu do korzeni” i nie uważam, aby trafne było podawanie argumentów oderwanych od tego, co teraz.

 11. hehe głosować to tu można po 100 razy i wynik ten sam blog antywegański wyraźnie ale z tymi plusami ewidentna manipulacja daje minus to znika gratuluje trolowni która autorzy temu miejscu w necie działalności na rzecz podłego systemu pewnie celowej, bo takie bzdury co tu piszecie i komenty które rzekomo są oceniane pozytywnie to trzeba chyba dostawać niezłą kasę żeby coś takiego robić jeszcze raz wyrazy uznania manipulatorzy 2 wody nic nie macie przeciw coo ale to głupota i nie możliwość

 12. Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You have performed a great job. I will certainly digg it and in my view recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this web site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s