Głupota nie boli, ale atakuje

Zwykły wpis

Dziś będzie z serii „straszne i śmieszne, czyli prasa popularna”. W zupełnie nieaktualnym już numerze (lipiec 2010) magazynu „21. wiek. Magazyn o nauce, technice, ludziach i odkryciach” przeczytałem fascynujący artykuł pt. Medycyna przyszłości pomaga cukrzykom. Pamiętacie scenę z jednego z pierwszych odcinków serialu Friends, kiedy Chandler na widok Joey’ego przebranego w strój bożonarodzeniowego elfa złapał się za głowę z okrzykiem „Too many jokes”. Taki stan towarzyszył mi właśnie po przeczytaniu artykułu. Szybko jednak ocknąłem się z histerii i zdałem sobie sprawę, że nie jest to wcale zabawne, bo dotyczy naprawdę poważnej choroby i poważnego problemu, o którym redaktorzy magazynu najwyraźniej nie słyszeli nawet z plotek i pogłosek.

Artykuł zaczyna się zapewnieniem, że:

Specjaliści uważają cukrzycę (łac. diabetes mellitus) za groźną pandemię XXI w.

Już wiemy, że artykuł jest ważny, jego treść może dotyczyć także nas lub naszych bliskich, a w dodatku przedstawia on samą „naukową” prawdę (przecież nawet łacińskiej nazwy użyto, co brzmi skomplikowanie i doniośle, jak wykład na Uniwersytecie Medycznym).

Dalej jednak robi się jeszcze bardziej gorąco, ponieważ podstępna cukrzyca

Atakuje już dzieci
Kolejne grupy ludzi nawet nie przypuszczają, że ta podstępna choroba mogła ich już dosięgnąć.

Bo cukrzyca, jak powszechnie wiadomo, wywołana jest przez cukrzycowe trolle (Trollus diabetius ssp. diabetius), które atakują organizm w sposób podstępny, perfidny i niezauważalny, którego nawet A/H1N1 im zazdrości.

Co ciekawe, ponad 90% chorych cierpi na cukrzycę II typu, która atakuje zazwyczaj dorosłych. Paradoksalnie, w ich krwi znajduje się więcej hormonu insuliny niż u ludzi zdrowych. Szkopuł w tym, że insulina nie potrafi otworzyć wejścia do komórek, które powinny przetworzyć glukozę – prosty cukier pozyskiwany przez organizm z pożywienia nie tylko w formie źródła energii.

No tak. Dokładnie tak jest. Organizm pozyskuje z pożywienia glukozę nie tylko w formie źródła energii, ale także w formie małych cukrowych cegiełek*, które idealnie nadają się dla cukrzycowych trolli do budowy ich małych domków. Dlatego cukrzycowe trolle atakują organizm, bo mogą w nim do woli budować takie oto cudeńka:

Komórki wprawdzie kąpią się w morzu glukozy, jednak w tym czasie cierpią głód. Nadmiar cukru działa jak trucizna! Glikemia wzrasta, choć chory nic nie je. Dlaczego? Wątroba produkuje stale nową glukozę. Komórki organizmu nie mogą jej jednak pochłaniać, rozkładać i pozyskiwać z niej potrzebnej energii. Brakuje im do tego insuliny, która niczym czarodziejski klucz otwiera komórki na glukozę.

A to dlatego, że wszystkie czarodziejskie klucze zostały zabrane przez cukrzycowe trolle. Otwierają sobie nimi drzwi do swoich domków wybudowanych z glukozy w formie innej niż energia.

Na szczęście zaatakowani groźną i nieznaną zarazą ludzie mogą sobie pomóc nabywając pompy insulinowe**, np. takie:

Są to fantastyczne i niezwykle pomocne urządzenia, gdyż:

Pompa insulinowa (o wielkości telefonu komórkowego) zapewnia, podobnie jak zdrowa trzustka, nieprzerwane zaopatrzenie w insulinę – automatycznie uwalnia stałą ilość hormonu, który utrzymuje pożądany poziom zawartości cukru we krwi i nie wymaga regularnego stosowania iniekcji. […]

System składa się z pompy insulinowej i czujnika z nadajnikiem, które stale (288 razy dziennie!) mierzą zawartość cukru we krwi. Informacje o niej pacjent może odczytać na wyświetlaczu. Na podstawie powyższych danych programuje pompę insulinową w taki sposób, by uwalniała ona prawidłową ilość hormonu.

To faktycznie, zupełnie jak trzustka. Ja 288 razy dziennie odczytuje z mojej trzustki dane, a następnie (również 288 razy dziennie) programuje swoją trzustkę, aby wydzielała odpowiednie ilości magicznych kluczy. Bo magicznych kluczy musi być tyle, aby trolle nie zdążyły ich rozkraść.

Najnowszy system firmy Medtronic jest produkowany w dwóch wersjach – z zasobnikiem dla dziecięcych i dorosłych pacjentów.

Ja zdecydowanie zaliczam się do dziecięcych pacjentów. Bawię się klockami o rozmiarach nieprzełykalnych (Synafia świadkiem), oglądam kreskówki, czytam komiksy i za łapkę ciągam za sobą mojego najlepszego przyjaciela Misia, który, gdy schodzę ze schodów, stuka głową: tuk-tuk, tuk-tuk.

Wracając jednak do artykułu: jeżeli nie zachęcił was do zakupu pompy insulinowej, to nadal możecie korzystać z tradycyjnej metody – iniekcji, np. w palec:

Być może cukrzycę faktycznie można określić jako groźną pandemię XXI wieku, ja znam jednak jeszcze groźniejszą: głupotę. Groźniejszą, bo w przeciwieństwie do cukrzycy nowoczesne technologie nie oferują pomp mądrości mierzących 288 razy na dzień poziom głupoty i wstrzykujących stosowne do sytuacji dawki mądrości.

Źródła zdjęć:

 • Zdjęcie 1 – Cukrowa chatka: internet
 • Zdjęcie 2, przedstawiające domowy glukometr do pomiaru poziomu cukru, oraz zdjęcie 3, prezentujące automatyczną igłę do nakłuwania palca przed badaniem krwi – omawiany artykuł.

______________________
* Warto zwrócić uwagę na to, że glukoza w formie energii ma zupełnie inną chiralność, a przede wszystkim telemancję, niż glukoza nie w formie energii.
** Firma została wymieniona z nazwy w artykule dwukrotnie (raz z podaniem dokładnej nazwy produkowanej przez nią pompy insulinowej), więc czuję przez skórę, że maczała w tym wszystkim palce. Współczuje jedynie tak kiepskiej reklamy – dział promocji bardzo się nie postarał.

Reklamy

5 responses »

 1. …a na dole nie było przypadkiem gwiazdki z dopiskiem „artykuł sponsorowany”?
  Ale dla pocieszenia nasi naukowcy maja się zabrać za cukrzycę typu 2, w jednym z instytutów PAN mają rozpocząć projekt, którego wyniki pozwolą na opracowanie innowacyjnej strategii terapeutycznej wykorzystywanej w leczeniu i prewencji cukrzycy typu 2…..mam nadzieję, że im się uda 🙂

 2. INDEKS ŻYWIENIOWY, to tak. Cukrzyca typu 2, OTYŁOŚĆ; nie !!
  BH.56.
  MOTTO: IŻ produktu.

  Przy problemach z odżywianiem, przy zwalczaniu otyłości, również cukrzycy typu 2, niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco i antycukrzycowo sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu.

  Tabele te opracowali naukowcy z krakowskiego instytutu naukowego o nazwie: IRL KRAKÓW. Spróbuj tak jeść, choćby kilka dni, a poczujesz się lżej i zdrowiej. Jemy niskotłuszczowo, 0% zatruwających toksyn, energetyczne tzw. NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. Skuteczne, zdrowe i warto !!

  Dostosowanie się do tabel ZALECANE i DOZWOLONE pozwala w 2-3 DNI ustabilizować poziom cukru we krwi i NIE jest to TRUDNE !!

  KONKLUZJA finalna:
  Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

  R E F L E K S J A:
  INDEKS ŻYWIENIOWY, a; INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
  IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

  Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
  Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
  Rozdział R33 zawiera zestaw ćwiczeń na MIĘŚNIE OKOŁOKRĘGOSŁUPOWE, które w praktycznej, indywidualnej realizacji, finalnie rozwiązują problem bólów kręgosłupa u człowieka.

  Autor: INSTYTUT naukowo-badawczy im. Prof. Ryszarda Lorenca w Krakowie.
  Wydawca: Wydawnictwo Naukowe INSTYTUTU IRL KRAKÓW **
  Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL

 3. Również miałam wątpliwą przyjemność czytania tej gazety. Po pierwszym artykule tylko lekko się poddenerwowałam, ale po dwóch następnych zrozumiałam, że nie zatrudniają redaktorów merytorycznych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s